BASINDA BİZ

http://www.tourismlifeinturkey.com/newsdetail/2025-650.KiRKPiNARYAgLiGuREsFESTiVALiNiNKUPAVEKEMERiKuLTuRVETURiZMBAKANLigiNDAN.html

650. Kırkpınar Yağlı Güreş Festivalinde Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Başpehlivana verilecek kupa ile efsane pehlivan Ahmet Taşçı’ya sunulacak kemer Bakanlık tarafından yaptırıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmalarıyla 2010 yılında UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası olarak kabul edilen ve uluslararası listesine kaydedilen “Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali”, 4-9 Temmuz 2011 tarihlerinde 650. kez düzenlenecek.

Sanat değeri yüksek bu iki eser, GAZİANTEPLİ BAKIR USTASI VE SANATKARI MEHMET AKİF DUYMAZ tarafından özel olarak, kalemkârlık ve dövme teknikleriyle imal edildi.  Pirinç kupa ve kemer, Osmanlı motifleriyle bezendi.


          

Bakır Ustası Mehmet Akif Duymaz, insanların bakır mutfak araç-gereçlerine şüpheyle yaklaştıklarını söylüyor. Bunu insanların artık kalayın ne olduğunu bilmemelerine bağlıyor. Duymaz, 'Birçok kişi aldığı ürünün ne olduğunu bilmiyor. Zehirlenirim diye korkuyorlar. Ürünlerin kalaylı olduğunu bir saat anlatmaya çalışıyoruz. İnsanlar artık kalayın ne olduğunu bilmiyorlar. Bakırla birleştiği zaman kalay kadar sağlıklı bir materyal yoktur' diye anlatıyor.                                                                                                         http://www.yenisafak.com/pazar/iftar-sonrasi-asirlik-yolculuk-544283


                                                                                                       MEHMET AKİF DUYMAZ TRT AL ARABİA BELGESELİ


There are no products to list in this category.